sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.48383.4977
Euro4.17344.1901
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam194
Toplam Ziyaret969922
Hava Durumu
Anlık
Yarın
20° 27° 17°
Resimli özlü sözler

TSK SAĞLIK YETENEĞİ YÖNETMELİĞİ, UZMAN ERBAŞ VE SÖZLEŞMELİ ERLERİN LEHİNE OLACAK ŞEKİLDE DEĞİŞTİRİLDİ.

Değerli Ziyaretçiler, 18 Şubat 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ SAĞLIK YETENEĞİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK" ile, uzman erbaş ve sözleşmeli er adaylarında aranacak sağlık koşullarında lehlerine olacak şekilde iyileştirme yapıldı.  Yönetmelik değişikliği ile; 8/10/1986 tarihli ve 86/11092 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin 13 üncü maddesinin birinci fıkrasının (18) numaralı bendi aşağıdaki şekilde değiştirildi:

MADDE 1 – 8/10/1986 tarihli ve 86/11092 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin 13 üncü maddesinin birinci fıkrasının (18) numaralı bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“18) Uzman erbaş ile sözleşmeli erbaş ve er adaylarında Hepatit B, Hepatit C, HIV, yaygın sekelli iyileşmiş ya da aktif tüberküloz ile kronikleşme özelliğindeki herhangi bir bulaşıcı hastalık bulunmamalı ve ruh sağlığı ve hastalıkları açısından tam sağlam olmalıdır. Diskromatopsi bulunmamalı ve tashihli görmeleri tam olmalıdır. Bu şartları taşıyan adayların asker hastaneleri sağlık kurullarından alacakları sağlık raporlarındaki kararlarda istihdam edilecekleri sınıfa ait sınıflandırma çizelgesinin subay/astsubay sütununda karşılığı (A) diliminde (+) olanlar göreve alınır, (A) diliminde (-) ve (x) olanlar ile (B) ve (D) diliminde olanlar alınmazlar.

Boy ve kilo oranlarında 25 inci madde esas alınır.

Alımı yapacak komutanlıklar, 25 inci maddedeki tablolarda belirtilen alt limitlerin daha aşağısında veya üst limitlerin daha yukarısında olmamak kaydıyla, adaylarda arayacakları boy ve kilo alt ve üst limitlerini kendileri tespit eder ve broşürlerinde yayımlar. Bu esaslara göre ön elemeden geçirilen adaylar, daha sonra tam teşekküllü asker hastanelerinde yapılacak muayeneleri sırasında 25 inci maddedeki tablolara göre değerlendirilerek sağlıklı bir boy-kilo oranına sahip olup olmadıkları tespit edilir.”

Söz konusu değişiklikten önce, anılan fıkra; " Uzman erbaş adaylarında askerî öğrenci adaylarının sağlık nitelikleri aranır." şeklinde idi. Yeni değişiklik ile, Uzman erbaş ile sözleşmeli erbaş ve er adaylarında Hepatit B, Hepatit C, HIV, yaygın sekelli iyileşmiş ya da aktif tüberküloz ile kronikleşme özelliğindeki herhangi bir bulaşıcı hastalık bulunmamak ve ruh sağlığı ve hastalıkları açısından tam sağlam olmak, diskromatopsi bulunmamak ve tashihli görmeleri tam olmak kaydıyla, istihdam edilecekleri sınıfa ait sınıflandırma çizelgesinin subay/astsubay sütununda karşılığı (A) diliminde (+) olması halinde göreve alınacakları öngörüldü.

Nitekim, Kara Kv.K.lığı internet sitesinde söz konusu değişikliğe atıfta bulunularak, TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin, sözleşmeli er adaylarının lehine olacak şekilde değiştirildiği; 16 Ocak – 06 Şubat 2012 tarihleri arasında icra edilen sınavlarda başarılı olarak Asker Hastanelerine sevk edilen sözleşmeli er adaylarından, sağlık raporu işlemleri kesinleşmemiş olanların sağlık raporlarının Yönetmelik değişikliğine uygun olarak sonuçlandırılacağı, 2012 YILINDA SEVK EDİLDİKLERİ ASKER HASTANELERİNDEN “SÖZLEŞMELİ ER ADAYI OLAMAZ.” KARARLI SAĞLIK RAPORU ALAN SÖZLEŞMELİ ER ADAYLARININ İSE, 18 ŞUBAT 2012 TARİHİNDE TSK SAĞLIK YETENEĞİ YÖNETMELİĞİ’NDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK ÇERÇEVESİNDE, Raporlarına itiraz edebilecekleri vutgulandı. 

 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      25754 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
Site YöneticisiADRES:
Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14


06430 Sıhhıye-Ankara
TÜRKİYE
GÜNÜN GÜNDEMİ

Haber

BAŞ YAZI:

15 TEMMUZ ASKERİ DARBE GİRİŞİMİNE KINAMA


TERÖR BAĞLANTILI DARBE GİRİŞİMİ BASTIRILDI.


Değerli Ziyaretçiler, 15 Temmuz 2016 günü gece saatlerinde başlayan terör (FETÖ terör örgütü) bağlantılı, demokrasiye ve özgürlüğe karşı yapılan askeri darbe girişimi, halkımızın sağduyulu hareketleri, TSK.nin genelinin bunları desteklemeyen tutum ve davranışları, polisimizin yerinde müdahalesiyle bastırıldı.....

admin/askerihukuk.net 16.7.2016

Devamı için tıklayınız.
Takvim
HABER BAŞLIKLARI

İlanlar
KÖŞE YAZARIMIZ OLUN...

askerihukuk.net sitesinin yayınını, daha iyi bir şekilde sürdürebilmesi için sizlerinde katkılarını bekliyoruz. 

Periyodik köşe yazıları hazırlayarak, sitemize yazar olarak ücretsiz katkı sağlamak isteyen arkadaşlarımızın ilgi ve müracaatını bekliyoruz.

Ayrıca arşivinizde yer alan güncel karar özetleri, makaleleriniz ile 
haber ve yorum vb. düşünce ve yazılarınızı da gönderecek olursanız onları da sitemizde yayınlarız.

İlgi ve emeklerinizi bekler, hepinize saygılar sunarız. (Admin) 

Açılış sayfan yap - ekle

 

Açılış Sayfam Yap

 Sık Kullanılanlara

Ekle


****

"Sivil memur hukuku" facebook grubuna katılın..

****

"Uzman Erbaş Hukuku" facebook grubuna katılın..

***

"Sözleşmeli Erbaş ve Er Hukuku"
facebook  grubuna katılın..

Sitemizi ziyaret eden TSK.da görevli sivil memurlar, uzman erbaşlar ile sözleşmeli erbaş ve erler, Facebookta yer alan ve hukuki konularda bilgi alışverişinde bulunabileceğiniz grubunuza katılın.
Hukuki sözler

Muhakkak ki Allah, adaleti.. emreder..(Nahl Suresi, 90)

**

Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır. (HZ. MUHAMMED)
***
Medeniyetin ilk şartı adalettir.
(Sigmund Freud)
***
Adalet kadar büyük ve tanrısal bir erdem yoktur.
(Joseph Addison)
 ***

Bir tek kişiye yapılan bir haksızlık, bütün topluma yapılan bir tehdittir.
(Montesquieu)

***

Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun.
(Freud)

*** 

Hukuk bir gün herkese lazım olur. 
(Anonim)

***

Bir davada karşı tarafı dinlemeden verilen karar doğru olsa bile hiçbir zaman adil olamaz.
(Seneca)

***