sayfa içeriği
  • www.askerihukuk.net
  • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
  • www.askerihukuk.net
  • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
Saat
Yeni eklenenler
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.23622.2452
Euro2.8292.8404
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam89
Toplam Ziyaret522949
Tavsiye et
Açılış sayfan yap - ekle

 

Açılış Sayfam Yap

 Sık Kullanılanlara

Ekle


****

"Uzman Erbaş Hukuku" facebook grubuna katılın..


Sitemizi ziyaret eden değerli uzman erbaş ve emeklileri, Facebookta yer alan ve hukuki konularda bilgi alışverişinde bulunabileceğiniz "Uzman Erbaş Hukuku" grubuna katılın.

Anasayfa

 
 
 
 • 1
 •  
 • 2
 •  
 • 3
 •  
 • 4
 •  
 • 5
 •  
 • 6
 •  
 • 7
 •  
 • 8
 •  
 • 9
 •  
 • 10
 •  
 • 11
 •  

www.askerihukuk.net

BU SİTEDE YER ALAN BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİ, DOĞRULUĞU, VERİLEN LİNKLER NEDENİYLE HUKUKİ SORUMLULUK KABUL EDİLMEZ. LÜTFEN SİTEDE YER ALAN BİR BİLGİYİ, DOĞRULUĞUNU TEYİT ETMEDEN KULLANMAYINIZ. İLGİ ALANIMIZ DIŞINDA KALMASI SEBEBİYLE HUKUK DIŞI KONULARA, ÖZELLİKLE SİYASİ GÖRÜŞ, POLİTİKA, ASKERİ BİLGİ İÇERİKLİ YAZI, RESİM, AÇIKLAMALAR İLE KİŞİ, KURUM VE KURULUŞLARLA İLGİLİ TARTIŞMA VE OLUMSUZ YAZILARA YER VERİLMEYECEKTİR. SİTEMİZİ YAKINLARINIZA TAVSİYE EDİNİZ. SİTEMİZLE İLGİLİ GÖRDÜĞÜNÜZ OLUMLU VE OLUMSUZ KONULARI BİZE İLETİN. SAYGILARLA.   

SEVGİLİ ZİYARETÇİLER, WEB SİTEMİZ, ASKERİ KONULARA İLİŞKİN HUKUK DALI İLE İLGİLENEN YARGIÇ, SAVCI, AKADEMİSYEN, AVUKAT, STAJYER, HUKUK ÖĞRENCİSİ, ASKERİ PERSONEL, ASKERLİK YÜKÜMLÜLÜĞÜ ALTINDA OLAN HER TÜRK VATANDAŞI VB. KİŞİLERE, BİLGİ SUNMAK AMACIYLA VE TAMAMEN KİŞİSEL EMEK VE ÇABA İLE HAZIRLANMIŞTIR. RESMİ VEYA ÖZEL HİÇ BİR KURUM VE KURULUŞLA DOĞRUDAN VEYA DOLAYLI BİR İLİŞKİSİ YOKTUR.

"www.askerihukuk.net" sitesi kamu yararına ve bilgi paylaşımı için açılmıştır. Sitemizden daha fazla yararlanmak için lütfen "FORUM" sayfalarını ziyaret ediniz. Paylaşmak istediğiniz görüşleriniz ve sair katkılarınız için üye girişi yaparak "Kişisel Sayfam" bölümünden "Site Yöneticisine Veri Gönder" butonuna tıklayarak resim, yazı, haber, duyuru gönderebilirsiniz. Lütfen üyelik bilgilerinizi doğru giriniz. Saygılarımızla.                                                                             AYIN İNCELEME KONULARI:

(E.) HAKİM ALB. ORHAN ÇELEN'İN YENİ KİTABININ 2. BASKISI MART 2014'DE ÇIKTI.Kitabın içerdiği konular:

(SÖZLEŞMELİ SUBAY VE ASTSUBAYLAR HAKKINDA KANUN, SÖZLEŞMELİ SUBAY VE ASTSUBAY YÖNETMELİĞİ, UZMAN JANDARMA KANUNU, UZMAN JANDARMA ATAMA VE SİCİL YÖNETMELİĞİ, UZMAN ERBAŞ KANUNU UZMAN ERBAŞ YÖNETMELİĞİ), SUÇ VE DİSİPLİN TAHKİKAT DOSYALARINDA BULUNMASI GEREKLİ TUTANAK VE BELGELER İLE ÖRNEKLERİ, ASKERİ YÜKSEK İDARE MAHKEMESİNDE DAVA AÇMA USUL VE YOLLARI, USULE İLİŞKİN KARAR VE İDARİ DAVA DİLEKÇE ÖRNEKLERİ)

Yakın zamanda yürürlüğe giren 6413 sayılı TSK.Disiplin Kanunu'nun maddeleri hakkında da ayrıntılı açıklama yapılan Kitapta, bu Kanunun uygulamasına ışık tutacak yazı, karar ve belge örneklerine de yer verilmekte.

Kitap bilgileri: Sayfa adedi: VI+1082, Kapak şekli: Kuşe karton kapak, Kitap Ebadı:16-24 cm., Kağıt: Birinci Hamur kağıt, Baskı Tarihi ve sayısı: MART 2014, 2. Baskı

Sipariş: Kitapçılarda bulabilir, telefonla isteyebilirsiniz:0.312.2299757-0.542.427 44 72

TOPLU ALIMLARDA İNDİRİM YAPILMAKTADIR.
Değerli Ziyaretçiler, www.canlihaber.com sitesinde yer alan bir habere göre; Genelkurmay Başkanlığı, askeri yasak bölgeleri yayınlaması nedeniyle Yandex hakkında suç duyurusunda bulundu.
23.10.2014
Değerli Ziyaretçiler, 22 Ekim 2014 tarih ve 29153 sayılı Resmi Gazete'de; Geçici Koruma Yönetmeliği yayınlandı. Bu yönetmeliğin amacı; ülkesinden ayrılmaya zorlanmış, ayrıldığı ülkeye geri dönemeyen acil ve geçici koruma amacıyla kitlesel olarak sınırlarımıza gelen vey sınırlarımızı geçen yabancıarın, uluslararası koruma talebi bireysel olarak değerlendirmeye alınamayanlara sağlanabilecek geçici koruma işlemlerinin usul ve esasları ile bu kişilerin Türkiye'ye kabulü, Türkiye'de kalışı, hak ve yükümlülükleri, Türkiye'den çıkışlarında yapılacak işlemleri, kitlesel hareketlere karşı alınacak tedbirleri ve ulusal ve uluslarası kuruluşlarla arasındaki işbirliği ile ilgili hususları düzenlemektir(Md.1)
23.10.2014
22.10.2014 tarihli ve 29153 sayılı Resmi Gazete'de; Anayasa Mahkemesi Bireysel başvuru kararları yayınlandı. Ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız.
23.10.2014
21 Ekim 2014 tarih ve 29152 sayılı Resmi Gazete'de; Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlandı. Yönetmelik metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
23.10.2014
Değerli Ziyaretçiler, 16 Ekim 2014 tarih ve 29147 sayılı Resmi Gazete'de; Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru kararları yayınlandı.
17.10.2014
Değerli Ziyaretçiler, 17 Ekim 2014 tarih ve 29148 sayılı Resmi Gazete'de; Astsubay Sicil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ve Subay Sicil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlandı. Yönetmeliklere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
17.10.2014
Değerli Ziyaretçiler, KKK.lığı internet sitesinde yer alan 13 Ekim 2014 tarihli bir duyuruya göre, KKK.lığına uzman çavuş alınacak. Bununlar ilgili bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
14.10.2014
Genelkurmay Başkanlığı, medyada yer alan ‘Akademi Sancak’ isimli özel bir askerî şirketin Genelkurmay’ın onayı ile kurulduğuna yönelik haberleri gerçeğe aykırı olduğunu bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yer alan basın duyurusunda, “Söz konusu şirket ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı'nın herhangi bir onayı veya adı geçen şirketin faaliyetleri ile ilişkisi bulunmamaktadır.” ifadelerini kullanıldı.
14.10.2014
ÖZET : Asker kişi sanık hakkında “zincirleme resmi belgede sahtecilik ve zincirleme kamu kurumuna karşı dolandırıcılık” suçuna uygun eylemleri nedeniyle açılan kamu davasının, suçun askeri suç olmaması, askeri suça bağlı bulunmaması ve yargılama aşamasında sanığın Türk Silahlı Kuvvetlerinden ilişiğinin kesilmesiyle, askeri mahkemede yargılanmayı gerektiren ilginin kesilmiş olması nedeniyle ADLİ YARGI yerinde görülmesinin gerektiği hk.
14.10.2014
Değerli Ziyaretçiler, 14 Ekim 2014 tarih ve 29145 Mükerrer sayılı Resmi Gazete'de; UYUŞMAZLIK MAHKEMESİ KARARLARI yayınlandı. Aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.
14.10.2014
Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığından: ESAS NO : 2013/246 KARAR NO: 2013/517 KARAR TR : 08.04.2013 (Hukuk Bölümü) ÖZET : TSK’nde Astsubay olarak görev yapan davacının, haksız olarak tutuklandığı, akabinde hakkında haksız olarak soruşturma yapılması neticesinde kişisel haklarının, onur, gurur, şahsiyet değerleri ile askeri kariyerinin ağır bir şekilde ihlal edilmiş olduğundan bahisle açtığı manevi tazminat davasının ASKERİ İDARİ YARGI YERİNDE görülmesi gerektiği hk.
02.10.2014
CEZA GENEL KURULU KARARI Sanığın kasten yaralama suçundan cezalandırılmasına karar verilen somut olayda Özel Daire ile Yargıtay C. Başsavcılığı arasında oluşan ve Ceza Genel Kurulunca çözümlenmesi gereken uyuşmazlık; sanığı yargılama görevinin askeri yargıya mı yoksa adli yargıya mı ait olduğunun belirlenmesine ilişkindir....
02.10.2014
I- OLAY Kurucu üyelerinin tamamı Millî Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında görev yapan sivil memur ve kamu görevlilerinden oluşan Sendikanın faaliyetlerinin durdurulması istemiyle açılan davada, itiraz konusu kuralın Anayasa’ya aykırı olduğu iddiasını ciddi bulan Mahkeme, iptali için başvurmuştur.
02.10.2014
Davacı vekili, 31.03.2011 tarihinde Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde kayda geçen dava dilekçesinde özetle; müvekkilinin başarılı bir meslek safahatının olması ve takdirlerle ödüllendirilmiş olmasına rağmen özel hayatının kayda alınmış olması gerekçe gösterilerek TSK'dan ilişiğinin kesildiğini, oysa müvekkilinin bu olayda mağdur sıfatını taşıdığını, görüntülerin bu kişilerin eline nasıl geçtiği hususunda bilgi sahibi olmadığını, adına yazılan notlardan da habersiz olduğunu. Anayasanın 20'nci maddesine göre özel hayatın gizliliğine dokunulmayacağını, tüm bu nedenlerle ayırma işleminin hukuka aykırı olduğunu belirterek işlemin iptaline karar verilmesini talep etmiştir.
02.10.2014
 1  ...


Site Haritası
Site YöneticisiTakvim
Anket Açıklaması
 ASKERİ YÜKSEK İDARE MAHKEMESİ HAKKINDA DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Değerli Ziyaretçiler, bilindiği üzere anayasa çalışmaları gündeme geldiğinde, yargı birliğinin sağlanması için,  yüksek askeri yargı organlarının kaldırılması gibi konular çokça tartışılır haldeydi. Her ne kadar bu husustaki çalışmaların gündemden uzaklaştığı görülmekte ise de, biz özellikle sizlerin Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin gelecekte yer alabileceği hukuksal durumu hakkında ne düşündüğünüzü öğrenmek istedik. Bu amaçla bir anket düzenledik. Anketimizin içeriği aşağıdaki gibidir.
Anket
Askeri Yüksek İdare Mahkemesi hakkında düşünceniz nedir?
Yargıtay ceza karar örnekleri

Mali geliri bulunmayan sanığa avukatlık ücreti yüklenemez.(Yrg.6.C.D, 28.10.2013, E.201/4786,K.2013/20945)

Edimin ifasına fesat karıştırma suçunun 3628 sayılı Yasanın 17. maddesi gereğince doğrudan soruşturulabileceği ve izne tabi olmadığı,.. İhale sürecinde görev alan kamu görevlisi tarafından işlenebilen edimin ifasına fesat karıştırma suçuna iştirak eden diğer kişilerin azmettiren veya yardım eden olarak sorumlu tutulabilecekleri hk.(Yrg.5.C.D., 5.6.2013, E.2012/4644, K.2013/6190)

Sabit ev telefonundan katılanlarla yaptıkları görüşmeyi, hakaret ve tehdit vari sözlerin sarfı üzerine teyp cihazı yardımıyla katılanların rızası dışında kasete kaydedip, elde ettikleri teyp kasetini, katılanlar aleyhine tehdit ve hakaret suçlarından açılan ve kendilerinin şikayetçi olarak yer aldıkları davada, vekilleri marifetiyle, mahkemeye delil olarak sunmaları şeklinde gelişen eylemlerinde suç işleme kastları bulunmadığı hk.(Yrg.12.C.D., 11.09.2012, E.2012/20608, K.2012/18217)


 

As. Yargıtay karar örnekleri

Kanunda açıkça suç teşkil ettiği belirtilmeyen disiplinsizlikler ile ilgili olarak, yasaklayıcı bir emir bulunsa da, ayrıca emre itaatsizlikte ısrar suçunun oluştuğu kabul edilemez. Zira TCK'ın 2'nci maddesinde düzenlenenı "Suçta ve cezada kanunilik" ilkesi gereğince müeyyidesi başka kanunlarla yaptırıma bağlanmış bir eylemin emirlere konu edilerek suç haline dönüştürülmesi ya da suç olmaktan çıkarılması hukuken mümkiin değildir."(As.Yrg.2.D., 27.03.2013, Esas No: 2013/660, Karar No: 2013/652)
***
 Sivil memurların adliye mahkemelerinde yargılanacakları hk.(As.Yrg.Drl.Krl.,20.9.2012,
E.2012/114, K.2012/102)

***

Subay ve astsubayların işledikleri suçlara ait davalara kurul hâlindeki askerî mahkemece bakılması öngörüldüğünden, sanık Astsb. hakkında firar suçundan açılan davanın kurul hâlindeki askerî mahkemede yürütülmesi gerekir.(As.Yrg.Drl.Krl., 29.11.2012, E.2012/131, K.2012/126)
***
Askerî Mahkemece; “Az vahim hâl”in belirlenmesinde, çalınan silahın ateş gücüne ilişkin vahametin gerekçe gösterilmesinin hukuka uygun olmadığı kabul edilmiştir.(As.Yr.Drl.Krl., 27.12.2012, 2012/143-138)
***
Emre itaatsizlikte ısrar suçunun, Askeri Ceza Kanunu’nun 87 nci maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesinde tanımlanan nitelikli hâlinin oluşması için, itaatsizliğin, emrin yerine getirilmesinin söz veya fiil ile reddedilerek açıkça ortaya konulması veya emir tekrar edildiği hâlde bilerek ve isteyerek emrin yerine getirilmemesi; askerî otorite ve disipline karşı çıkma, itaat etmeyi reddetme yönündeki bu tür söz veya davranışların itaatsizlik kastı altında sergilenmesi gereklidir.(As.Yrg.Drl.Krl., 29.12.2011, E.2011/128, K.2011/127)
 ***

Kule Nöbetçisi iken firar eden sanığın, cezasının As.C.K’nın 68/2-B ve 50’nci maddeleri uyarınca artırılması sırasında alt sınırdan ayrılmanın gerektiği, bu nedenle, hâkimin, iyi ifade edilmemekle birlikte, firar suçunun “nöbet” hizmeti sırasında işlenmiş olmasının teşdit sebebi olduğunun kabulüyle, temel cezayı alt sınırdan uzaklaşarak 1/2 oranında artırmasının, takdir yetkisini bu şekilde kullanmasının hukuka uygun olduğu hk. .(As.Yrg.Drl.Krl., 2.2.2012, E. 2012/12, K.2012/13)

 

 

 

HABER BAŞLIKLARI

Hukuki sözler

Muhakkak ki Allah, adaleti.. emreder..(Nahl Suresi, 90)

***

Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır. (HZ. MUHAMMED)
***
Medeniyetin ilk şartı adalettir.
(Sigmund Freud)
***
Adalet kadar büyük ve tanrısal bir erdem yoktur.
(Joseph Addison)
 ***

Bir tek kişiye yapılan bir haksızlık, bütün topluma yapılan bir tehdittir.
(Montesquieu)

***

Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun.
(Freud)

*** 

Hukuk bir gün herkese lazım olur. 
(Anonim)

***

Bir davada karşı tarafı dinlemeden verilen karar doğru olsa bile hiçbir zaman adil olamaz.
(Seneca)

***

İlanlar
KÖŞE YAZARIMIZ OLUN...

askerihukuk.net sitesinin yayınını, daha iyi bir şekilde sürdürebilmesi için sizlerinde katkılarını bekliyoruz. 

Periyodik köşe yazıları hazırlayarak, sitemize yazar olarak ücretsiz katkı sağlamak isteyen arkadaşlarımızın ilgi ve müracaatını bekliyoruz.

Ayrıca arşivinizde yer alan güncel karar özetleri, makaleleriniz ile 
haber ve yorum vb. düşünce ve yazılarınızı da gönderecek olursanız onları da sitemizde yayınlarız.

İlgi ve emeklerinizi bekler, hepinize saygılar sunarız. (Admin) 

Resimli özlü sözler

Günlük gazeteler
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 16° 13°