sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
Resimli özlü sözler

Saat

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi: Sorular ve Cevaplar

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ: SORULAR VE CEVAPLAR

Değerli Ziyaretçiler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nedir? hangi davalar bakar? Kuruluşu nasıldır? gibi soruları cevaplamak için bu kurum tarafından Türkçe hazırlanan "AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ: SORULAR VE CEVAPLAR" isimli kılavuzu size sunmak istedik.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Strasbourg’da bulunan uluslararası bir yargı organıdır. Mahkeme, İnsan Hakları ve Temel Özgürlükleri Korumaya Dair Sözleşme’yi onaylamış olan Avrupa Konseyi’ne üye devlet sayısına eşit sayıda hâkimden oluşur. Bugün itibariyle bu sayı 47’dir. Hâkimler, hiçbir devleti temsil etmeyip, Mahkemede kendi adlarına görev yaparlar. Başvuruların incelenmesinde Mahkemeye, özellikle üye devletlerin her birinden gelen hukukçulardan oluşan Yazı İsleri Müdürlüğü yardım eder (Hukukçular, “referander” ya da “raportörler” olarak da adlandırılmaktadırlar.). Hukukçular, geldikleri devletten tamamen bağımsız olup, ne devletleri ne de başvurucuları temsil ederler.  

Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni uygular. İşlevi Sözleşme’de öngörülen hak ve garantilere devletlerin saygı gösterip göstermediğini denetlemektir. Bu işlevi gerçekleştirebilmesi için, bireyler ya da bazen devletler tarafından yapılan somut bir şikâyetle (“başvuru” adı verilir) Mahkemeye başvurulmuş olması gerekir. Mahkeme, söz konusu hak ya da garantilerden biri ya da birkaçının bir devlet tarafından ihlal edildiğini tespit ederse, bir “karar” verir ve bu karar bağlayıcıdır: ilgili devlet söz konusu kararı uygulamak zorundadır.   

- AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ TARAFINDAN TÜRKÇE OLARAK HAZIRLANAN VE BU KURUMUN RESMİ İNTERNET SİTESİNDE YER ALAN "AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ: SORULAR VE CEVAPLAR" İSİMLİ KILAVUZA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Site Haritası
Site YöneticisiAvukat Orhan ÇELEN
Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE

TEL:
0 542 427 44 72
0 312 229 97 57
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret1221782
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Sitemize destek verin
HABER BAŞLIKLARI