sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
Resimli özlü sözler

Saat

YENİ GÜVENLİK ANLAYIŞI KAPSAMINDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN ROLÜ VE UYGULAMALARI

Makalenin adı:

YENİ GÜVENLİK ANLAYIŞI KAPSAMINDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN ROLÜ VE UYGULAMALARI

Makaleyi hazırlayan: 

Nihal ERGÜL, Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Doktora Öğrencisi

Makalenin yayımlandığı yer:

Teoriler Işığında Güvenlik, Savaş, Barış ve Çatışma Çözümleri,   (Bkz: BİLGESAM, Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi)

 

Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Doktora Öğrencisi Sn. Nihal ERGÜL 'ın hazırladığı "YENİ GÜVENLİK ANLAYIŞI KAPSAMINDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN ROLÜ VE UYGULAMALARI" başlıklı makaleye sitemizde link vermiş bulunmaktayız.

YENİ GÜVENLİK ANLAYIŞI KAPSAMINDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN ROLÜ VE UYGULAMALARI:

Soğuk Savaşın sona ermesiyle birlikte dünya sistemi, yeni bir sürece ve yapıya doğru evrilmeye başlamıştır. 1970’lerden itibaren kendini daha ziyade ekonomik anlamda hissettiren küreselleşme, 1990’lı yıllarda kültürel, sosyal ve siyasal alanda da devinim kazanmıştır. Tıpkı Ortaçağ’da olduğu gibi eski ve yeninin birbiri içinde günümüzde de harmanlanarak var olması, yaşanan değişim-dönüşümü daha hissedilir kılmaktadır. İster uluslararası ilişkiler epistemolojisinde ister reelpolitikada olsun, aktörlerin henüz kendilerini nasıl konumlandıracaklarını bilemedikleri ve değişime ayak uydurmaya çalıştıkları bir paradigma dönüşümü yaşanmaya başlamıştır. Bu bağlamda bireyin güvenliğinden toplumun güvenliğine, devletin güvenliğinden sistemin güvenliğine kadar her alanda klasik güvenlik tanımı ve araçları yetersiz kalmaya başlamış; bu değişim-dönüşümü yakalamaya çalışan güvenlik kavramsallaştırmaları gündeme gelmiştir. Artık hiçbir sorunun ulusal sınırlar ve klasik kapsamları içinde çözümlenemediği böylesi bir dönemde, hem aktör düzeyinde hem de güvenlik konuları açısından çok boyutluluk ve çok taraflılık söz konusudur. Nitekim artık birden çok alanı içeren güvenlik, aktör düzeyinde toplumsal ve küresel bir yönetişimi de beraberinde getirmektedir.  ....

...Yazının devamının yer aldığı BİLGESAM, Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi internet sitesindeki sayfaya ulaşmak tıklayınız.

Site Haritası
Site YöneticisiAvukat Orhan ÇELEN
Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE

TEL:
0 542 427 44 72
0 312 229 97 57
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret1221160
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Sitemize destek verin
HABER BAŞLIKLARI