sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.88907.9206
Euro9.40019.4378
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam77
Toplam Ziyaret1144709

Vicdani Ret Hakkı Arş. Gör. Hande Seher DEMİR

BİR MAKALE TANITIMI: Vicdani Ret Hakkı Arş. Gör. Hande Seher DEMİR, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Araştırma Görevlisi

Değerli Ziyaretçiler,Ankara Barosu Dergisi 2011 Sayı-4 de yer alan "Vicdani Ret Hakkı" isimli makale, Arş. Gör. Hande Seher DEMİR (Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Araştırma Görevlisihandeseherdemir@gmail.com) tarafından hazırlanmış. Bu makaleyi sizlere sunmak için özet kısmını aşağıya çıkarmış bulunmaktayız. Makalenin tamamına http://www.ankarabarosu.org.tr sayfasından veya aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

ÖZ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Bayatyan / Ermenistan kararı ile değiş-tirdiği içtihadına göre inanç özgürlüğü kapsamında koruma bulan vicdani ret hakkı, askeri hizmetle bağdaşmayan savaş karşıtı inanç mensuplarına, askerlikten muaf tutulma imkânı sağlamaktadır. Bu içtihatla aynı doğrultuda verilen Erçep / Türkiye kararıyla, vicdani ret hakkı tanımayan Türkiye, AİHS m. 9’u ihlalden mahkûm olmuştur. Türkiye Devleti, Türk toplumunun geleneksel, tarihi ve dini yapısıyla örtüşmesi zor olan bu hakkı, inanç özgürlüğünü korumak ve Erçep / Türkiye kararının gereklerini yerine getirmek üzere tanımakla yükümlüdür. Avrupa Konseyine üye devletlerde yeknesak bir uygulaması olmayan vicdani ret kurumunun Türkiye’de nasıl düzenleneceği, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ile Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tavsiye kararları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları ışığında Türkiye Devleti’nin takdirindedir.

- Makalenin  tamamı için tıklayınız.

Site Haritası
Site YöneticisiADRES:
Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-Ankara
TÜRKİYE

TEL:
0 542 427 44 72
0 312 229 97 57
GÜNÜN GÜNDEMİ

Haber

BAŞ YAZI:

15 TEMMUZ ASKERİ DARBE GİRİŞİMİNE KINAMA


TERÖR BAĞLANTILI DARBE GİRİŞİMİ BASTIRILDI.


Değerli Ziyaretçiler, 15 Temmuz 2016 günü gece saatlerinde başlayan terör (FETÖ terör örgütü) bağlantılı, demokrasiye ve özgürlüğe karşı yapılan askeri darbe girişimi, halkımızın sağduyulu hareketleri, TSK.nin genelinin bunları desteklemeyen tutum ve davranışları, polisimizin yerinde müdahalesiyle bastırıldı.....

admin/askerihukuk.net 16.7.2016

Devamı için tıklayınız.
Üyelik Girişi
Açılış sayfan yap - ekle

 

Açılış Sayfam Yap

 Sık Kullanılanlara

Ekle


****

"Sivil memur hukuku" facebook grubuna katılın..

****

"Uzman Erbaş Hukuku" facebook grubuna katılın..

***

"Sözleşmeli Erbaş ve Er Hukuku"
facebook  grubuna katılın..

Sitemizi ziyaret eden TSK.da görevli sivil memurlar, uzman erbaşlar ile sözleşmeli erbaş ve erler, Facebookta yer alan ve hukuki konularda bilgi alışverişinde bulunabileceğiniz grubunuza katılın.
HABER BAŞLIKLARI

Resimli özlü sözler

Hava Durumu