sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.57939.6177
Euro11.148711.1934
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret1190702
Resimli özlü sözler

Hava Durumu

Sivil-Asker İlişkileri ve Ordu-Toplum Mesafesi

Sivil-Asker İlişkileri ve Ordu-Toplum Mesafesi , Dr. Salih AKYÜREK, F. Serap KOYDEMİR, Esra ATALAY & Adnan BIÇAKSIZ

Değerli Ziyaretçiler, www.bilgesam.org sitesinde yer alan bir yayın çalışmasını sizlerle paylaşmak ve bilgilendirmek istiyoruz: Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM), Sosyo-kültürel Araştırmalar Uzmanı Dr. Salih Akyürek başkanlığındaki heyet tarafından hazırlanan “Sivil-Asker İlişkileri ve Ordu-Toplum Mesafesi” adlı kitap çalışmasını yayımlamaktadır.

Anılan sitede kitap hakkında şu bilgilere yer veriliyor:

Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM), Sosyo-kültürel Araştırmalar Uzmanı Dr. Salih Akyürek başkanlığındaki heyet tarafından hazırlanan “Sivil-Asker İlişkileri ve Ordu-Toplum Mesafesi” adlı kitap çalışmasını yayımlamaktadır.

Kitapta bütün toplumların ortak sorunlarından biri olan sivil-asker ilişkileri kapsamlı bir çerçevede ele alınmaktadır. BİLGESAM Sosyo-kültürel Araştırmalar Uzmanı Dr. Salih Akyürek başkanlığında F. Serap Koydemir, Esra Atalay ve Adnan Bıçaksız tarafından hazırlanan kitapta sivil-asker gerilimi ve ordu-toplum mesafesi nesnel biçimde irdelenmekte; sorun doğası, nedenleri ve ortaya çıkış biçimleriyle ortaya konulmaktadır. Eserde bir yanda sivil-asker ilişkilerinin niteliği ve ordu-toplum mesafesinin düzeyini belirleyen askeri ve toplumsal kültürler ayrıntılı biçimde açıklanırken, diğer yanda bu farklı kültürlerin birbirleriyle etkileşimi ve sivil-asker ilişkilerinin seyrine etkisi tanımlanmaktadır.
Çalışmada, tartışılmayan bir sorunun sağlıklı bir çözüme kavuşturulmayacağı varsayımından hareketle sivil-asker ilişkileri sorunsalı kuramsal ve tarihsel bağlamıyla incelenmekte, orduların özerkliği ve denetimi konusundaki temel parametreler ve kabuller ortaya konularak Türkiye’de ve diğer ülkelerde ordunun özerkliği ve sivil denetimi konusunu tartışılmakta ve olası çözümlere ışık tutulmaktadır.

Eserde ayrıca, orduların evrimi, farklılaşan askerlik hizmeti modelleri ve bu modellerin ordu-toplum mesafesine etkileri de detaylı bir şekilde tartışılmaktadır.


www.bilgesam.org sitesinde; “Sivil-Asker İlişkileri ve Ordu-Toplum Mesafesi” başlıklı kitabın tam metnine yer verilmiş olup ulaşmak için tıklayınız.
Site Haritası
Site YöneticisiAvukat Orhan ÇELEN
Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-ANKARA
TÜRKİYE

TEL:
0 542 427 44 72
0 312 229 97 57
İLANLAR


SİTEMİZE KÖŞE YAZARLARI ARANIYOR....

askerihukuk.net sitesinin yayınını, daha iyi bir şekilde sürdürebilmesi için sizlerinde katkılarını bekliyoruz.

Periyodik köşe yazıları hazırlayarak, sitemize yazar olarak katkı sağlamak isteyen arkadaşlarımızın ilgi ve müracaatını bekliyoruz.

Ayrıca arşivinizda yer alan güncel karar özetleri, makaleleriniz
ile 
haber ve yorum vb. düşünce ve yazılarınızı da gönderecek olursanız onlarıda sitemizde yayınlarız.

İlgi ve emeklerinizi bekler, hepinize saygılar sunarız. (Admin) 

Üyelik Girişi
Açılış sayfan yap - ekle
HABER BAŞLIKLARI