sayfa içeriği
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri hukuku ile ilgili konularda bilgi sunumu
    • www.askerihukuk.net
    • Türk Askeri Hukuku ile ilgili hususlarda bilgi sunumu
BÖLÜMLER
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.34927.3787
Euro8.92148.9571
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam61
Toplam Ziyaret1154171

Sivil-Asker İlişkileri ve Ordu-Toplum Mesafesi

Sivil-Asker İlişkileri ve Ordu-Toplum Mesafesi , Dr. Salih AKYÜREK, F. Serap KOYDEMİR, Esra ATALAY & Adnan BIÇAKSIZ

Değerli Ziyaretçiler, www.bilgesam.org sitesinde yer alan bir yayın çalışmasını sizlerle paylaşmak ve bilgilendirmek istiyoruz: Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM), Sosyo-kültürel Araştırmalar Uzmanı Dr. Salih Akyürek başkanlığındaki heyet tarafından hazırlanan “Sivil-Asker İlişkileri ve Ordu-Toplum Mesafesi” adlı kitap çalışmasını yayımlamaktadır.

Anılan sitede kitap hakkında şu bilgilere yer veriliyor:

Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM), Sosyo-kültürel Araştırmalar Uzmanı Dr. Salih Akyürek başkanlığındaki heyet tarafından hazırlanan “Sivil-Asker İlişkileri ve Ordu-Toplum Mesafesi” adlı kitap çalışmasını yayımlamaktadır.

Kitapta bütün toplumların ortak sorunlarından biri olan sivil-asker ilişkileri kapsamlı bir çerçevede ele alınmaktadır. BİLGESAM Sosyo-kültürel Araştırmalar Uzmanı Dr. Salih Akyürek başkanlığında F. Serap Koydemir, Esra Atalay ve Adnan Bıçaksız tarafından hazırlanan kitapta sivil-asker gerilimi ve ordu-toplum mesafesi nesnel biçimde irdelenmekte; sorun doğası, nedenleri ve ortaya çıkış biçimleriyle ortaya konulmaktadır. Eserde bir yanda sivil-asker ilişkilerinin niteliği ve ordu-toplum mesafesinin düzeyini belirleyen askeri ve toplumsal kültürler ayrıntılı biçimde açıklanırken, diğer yanda bu farklı kültürlerin birbirleriyle etkileşimi ve sivil-asker ilişkilerinin seyrine etkisi tanımlanmaktadır.
Çalışmada, tartışılmayan bir sorunun sağlıklı bir çözüme kavuşturulmayacağı varsayımından hareketle sivil-asker ilişkileri sorunsalı kuramsal ve tarihsel bağlamıyla incelenmekte, orduların özerkliği ve denetimi konusundaki temel parametreler ve kabuller ortaya konularak Türkiye’de ve diğer ülkelerde ordunun özerkliği ve sivil denetimi konusunu tartışılmakta ve olası çözümlere ışık tutulmaktadır.

Eserde ayrıca, orduların evrimi, farklılaşan askerlik hizmeti modelleri ve bu modellerin ordu-toplum mesafesine etkileri de detaylı bir şekilde tartışılmaktadır.


www.bilgesam.org sitesinde; “Sivil-Asker İlişkileri ve Ordu-Toplum Mesafesi” başlıklı kitabın tam metnine yer verilmiş olup ulaşmak için tıklayınız.
Site Haritası
Site YöneticisiADRES:
Korkut Reis Mah. İlkiz Sok.
Fatih Apt. No: 20/14

06430 Sıhhıye-Ankara
TÜRKİYE

TEL:
0 542 427 44 72
0 312 229 97 57
GÜNÜN GÜNDEMİ

Haber

BAŞ YAZI:

15 TEMMUZ ASKERİ DARBE GİRİŞİMİNE KINAMA


TERÖR BAĞLANTILI DARBE GİRİŞİMİ BASTIRILDI.


Değerli Ziyaretçiler, 15 Temmuz 2016 günü gece saatlerinde başlayan terör (FETÖ terör örgütü) bağlantılı, demokrasiye ve özgürlüğe karşı yapılan askeri darbe girişimi, halkımızın sağduyulu hareketleri, TSK.nin genelinin bunları desteklemeyen tutum ve davranışları, polisimizin yerinde müdahalesiyle bastırıldı.....

admin/askerihukuk.net 16.7.2016

Devamı için tıklayınız.
Üyelik Girişi
Açılış sayfan yap - ekle

 

Açılış Sayfam Yap

 Sık Kullanılanlara

Ekle


****

"Sivil memur hukuku" facebook grubuna katılın..

****

"Uzman Erbaş Hukuku" facebook grubuna katılın..

***

"Sözleşmeli Erbaş ve Er Hukuku"
facebook  grubuna katılın..

Sitemizi ziyaret eden TSK.da görevli sivil memurlar, uzman erbaşlar ile sözleşmeli erbaş ve erler, Facebookta yer alan ve hukuki konularda bilgi alışverişinde bulunabileceğiniz grubunuza katılın.
HABER BAŞLIKLARI

Resimli özlü sözler

Hava Durumu